Adwent

Papież Benedykt XVI w jednej ze swych katechez z 2010 roku wskazywał, że adwent to czas czekania. Mówił: „Człowiek żyje, dopóki czeka, dopóki w jego sercu jest żywa nadzieja. Człowieka poznajemy po jego oczekiwaniu: naszą «wielkość» moralną
i duchową można mierzyć tym, czego oczekujemy, w czym pokładamy nadzieję”. Możemy za papieżem zadać sobie, szczególnie w tym czasie, pytanie: „a ja na co czekam?…”

W czwartek 24 listopada w Mediolanie, w obecności miejscowego arcybiskupa kard. Angelo Scoli, został zamknięty diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Carlo Acutisa, zmarłego w opinii świętości w 2006 w wieku zaledwie 15 lat. Jeśli młody Włoch zostanie wyniesiony na ołtarze, może stać się pierwszym oficjalnym patronem internetu. Ten młody człowiek był doskonale wpisany w swoje czasy: szkoła, przyjaciele, gry wideo i internet, zarazem jednak miał jasną świadomość tego, że jego życie jest „jedynie długą drogą na jego «autostradzie do Nieba». Na tą drogę składały się codzienna Msza św. i komunia, adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa, posługiwanie ubogim w miejscowej stołówce Caritas i zajmowanie się dziećmi w oratorium. Obok modlitwy, żywej pobożności maryjnej i troski o sprawy ostateczne przedmiotem stałych zainteresowań Carla były też informatyka i nowe technologie – m. in. tworzenie stron internetowych, kręcenie filmów.

Idąc śladami Carla spróbujmy, szczególnie w czasie adwentu, wykorzystać internet, by zbliżyć się do Boga. Zamiast grania czy siedzenia na facebooku, można na przykład wziąć udział w rekolekcjach o. Adama Szustaka OP i muzyka Roberta „Litzy” Friedricha „Wilki Dwa: W obronie stada”.

Pod koniec swojego krótkiego życia Carlo powiedział: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”. A ty kim jesteś?

O autorze: 3. Drużyna