Dzień modlitw za FSE

Jak co roku, z okazji święta Zwiastowania Pańskiego, Skauci Europy z całej Polski organizują pielgrzymki do sanktuariów maryjnych, obchodząc w ten sposób Dzień Modlitw za FSE. W tym roku śląscy skauci pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Rudach Raciborskich. Pielgrzymka startowała z dwóch miejsc – wilczki rozpoczynały w Zwonowicach, natomiast harcerze i harcerki w Stodołach.

Tradycyjnie program pielgrzymki oprócz mszy św. obejmuje również konferencję skierowaną dla rodziców. W tym roku naszym gościem był dh Michał Kuczaj – naczelnik harcerzy, którego wykład był zatytułowany „Przygoda harcerska jako ważny element wychowania następnego pokolenia”.
Naczelnik zwrócił m. in. uwagę na to, że skuteczność metodyki harcerskiej jako wsparcia w wychowaniu zależy wprost od zaangażowania. Metodyka harcerska zakłada całoroczne przygotowanie poprzez zbiórki oraz biwaki do finalnego wydarzenia, jakim jest obóz. Czasami rodzice w ramach kary nie pozwalają na udział dziecka w biwaku czy zbiórce. Tymczasem taka kara oddziałuje również na zastęp, który stanowi zgrany zespół, tak jak np. drużyna piłkarska. Jeśli nasze dziecko sprawia kłopoty, możemy mu przypomnieć o Prawie Harcerskim (np. „Harcerz jest lojalny wobec swojego kraju, rodziców, przełożonych i podwładnych.” „Harcerz jest karny, każde zadanie wykonuje sumiennie do końca.”).

Zdjęcia z pielgrzymki można zobaczyć tutaj, tutaj oraz tutaj.

O autorze: 3. Drużyna